2010 Fall Meeting Supplemental Materials

Tuesday, November 2

2:00 pm – 3:30 pm
Judges Roundtable

Program Chair & Moderator:
The Honorable Ronald A. Cass, Cass & Associates, PC, Great Falls, Virginia

Program Chair & Speaker:
Francois-Henri Briard, Delaporte, Briard & Trichet, Paris, France

Speakers:
Marilyn J. Kaman, United Nations Dispute Tribunal, New York, New York
Honorable Kevin Parker, former Vice President of the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, The Hague, The Netherlands

2:00 pm – 3:30 pm  
Doing Business in the CIS: Local Advice, Global Perspective

Anticorruption Laws in the CIS Economic Region

Program Chairs:
Irina Paliashvili, RULG – Ukrainian Legal Group, P.A., Washington, DC
Olga Frolova, Egorov, Puginsky, Afanasiev & Partners, Moscow, Russia

Moderators:
Irina Paliashvili, RULG – Ukrainian Legal Group, P.A., Washington, DC
Dimitry Afanasiev, Egorov, Puginsky, Afanasiev & Partners, Moscow, Russia

Speakers:
Aicholpon Jorupbekova, Kalikova & Associates, Bishkek, Kyrgyz Republic
Nariman Ramazanov, Fina LLP, Baku, Azerbaijan
Tatyana Suleyeva, Aequitas Law Firm, Almaty, Kazakhstan
Alexander Turcan, Turcan & Turcan, Chisinau, Moldova

3:30 pm – 5:00 pm  
Meet the Section of International Law: Who We Are, Why We Are Here and What We Can Do for You!

Membership In Brief ABA
ABA Section of International Law PowerPoint
2010 How to Get Involved In the Section ABA

Program Chairs & Moderators:
Marcelo E. Bombau, Membership Officer, ABA Section of International Law, M. & M. Bomchil, Buenos Aires, Argentina
Allin C. Seward, Paul, Hastings, Janofsky & Walker LLP, Paris, France

Opening Remarks:
Salli A. Swartz, Chair, ABA Section of International Law, Phillips Giraud Naud & Swartz, Paris, France
Bart Legum, Vice-Chair, ABA Section of International Law, Salans LLP, Paris, France

3:30 pm – 5:00 pm  
Pathways to Employment in International Law

Speakers:
Perlette Michèle Jura, Gibson, Dunn & Crutcher LLP, Los Angeles, California
Doug Mandell, Mandell Law Group, PC, San Francisco, California
Jeffrey G. Meyers, Meyers McConnell, Los Angeles, California

5:00 pm – 6:30 pm  
Educating the Future Transnational Lawyer:  European Approaches and Innovations

Program Chair & Moderator:
Robert E. Lutz, II, Southwestern University School of Law, Los Angeles, California

Moderators:
Carol Silver, Indiana University School of Law, Bloomington, Indiana
Ved Nanda, University of Denver College of Law, Denver, Colorado

Speakers:
Soledad Atienza, IE University Law School, Madrid, Spain
Genevieve Burdeau, Université de Paris I, Paris, France
Bertrand du Marais, Member of the French Conseil d’Etat and Université de Paris X Nanterre, Paris, France
Jonathan Lonbay, University of Birmingham School of Law, Birmingham, United Kingdom (Invited)
Hariolf Wenzler, Bucerius Law School, Hamburg, Germany

6:30 pm – 7:30 pm  
Speed Networking – A Fun Way to Meet ABA Members and Start the Fall Meeting

Program Chairs:
Cyndee Todgham Chernick, Lang Michener LLP, Toronto, Ontario, Canada
Janet Moore, International Lawyer Coach, Inc, Houston, Texas

Wednesday, November 3

9:00 am – 10:30 am   
Executive Pay and Loyalty: Strategies for Global Employers and Issues for Mobile Executives

Program Chair:
Marjorie Culver, Seyfarth Shaw LLP, New York, New York

Moderator:
William Wright, Fisher & Phillips LLP, Radnor, Pennsylvania

Speakers:
Katell Deniel-Allioux, Salans LLP, Paris, France
Mark Poerio, Paul, Hastings, Janofsky & Walker LLP, Washington, DC
Anders Etgen Reitz, Magnusson, Copenhagen, Denmark
Susan Serota, Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP, New York, New York

9:00 am – 10:30 am   
Mergers & Acquisitions: A Brave New World

Program Chairs & Moderators:
Elinore J. Richardson, Borden Ladner Gervais LLP, Toronto, Ontario, Canada
Sonia Velasco, Cuatrecasas, Gonçalves Pereira, Barcelona, Spain

Speakers:
Jacques Buhart, Herbert Smith LLP, Paris, France
Stuart Chessman, Vivendi S.A., New York, New York
Nishith Desai, Nishith Desai Associates, Mumbai, India
Lynn McCaw, Dewey & LeBoeuf LLP, London, United Kingdom
Stephen Nelson, King & Wood, Beijing, China
Andrew Solomon, Sullivan & Cromwell LLP, London, United Kingdom  

9:00 am – 10:30 am   
Recent Trends in Antitrust Enforcement by National Competition Authorities in Europe

Program Chair:
Susana Cabrera, Garrigues LLP, Madrid, Spain

Moderator:
Marcos Araujo Boyd, Garrigues LLP, Madrid, Spain

Speakers:
Dorothe Dalheimer, European Commission, Brussels, Belgium
Cavendish Elithorn, Office of Fair Trading, London, United Kingdom
Clara Guzmán, Spanish National Competition Commission, Madrid, Spain
Stanislas Martin, French Competition Authority, Paris, France
Konrad Ost, German Federal Cartel Office, Bonn, Germany

9:00 am – 10:30 am   
Protecting Cultural Property in the Event of Armed Conflicts

Protect cultural property in the event of armed conflict
Selected bibliography

Pochette

Program Chair:
William R. Black, BAE Systems, Santa Clara, California

Program Chair & Moderator:
Patty Gerstenblith, DePaul University, Chicago, Illinois

Speakers:
Jan Hladik, Division of Cultural Objects and Intangible Heritage, UNESCO, Paris, France
Dick Jackson, U.S. Department of Defense, Washington, DC (Invited)
Megan Kossiakoff, International Civilian Office/European Union Special Representative, Pristina, Kosovo

9:00 am – 10:30 am   
Globalized Law: How European States are Influencing New Corporate Responsibility Standards

Program Chair:
Roxane Peyser, Maurgood LLC, Atlanta, Georgia

Moderator:
Ira Feldman, Greentrack Strategies, Bethesda, Maryland
- Feldman.InsideOct.2010
- A “Soft Law” Transition to Sustainability

Speakers:
Colleen Theron, LexisNexis, London, United Kingdom
- Sustainable Rights
- Sustainability
- CSR and Sustainability: why should lawyers be involved?

9:00 am – 10:30 am   
Anatomy of International Arbitration

Program Chair & Moderator:
Robert F. Brodegaard, Brodegaard & Simone LLC, New York, New York

Speakers:
Klaus Gunther, Oppenhoff & Partner, Cologne, Germany
Daniel Marugg, Gloorr & Sieger, Zurich, Switzerland
Dana McGrath, Allen & Overy LLP, New York, New York

11:00 am – 12:30 pm   
Museums as the New Diplomats of International Relations: The Cultural Avatar for Rule of Law, Economic Growth and Nation Building

Program Chair:
Susan Brushaber, Susan J. Brushaber PC, Denver, Colorado

Program Chair & Moderator:
J. Alexandra Darraby, The Art Law Firm, Los Angeles, California
- Art, Artifact, Architecture & Museum Law

Speakers:
Bruno Mottin, Senior Conservator of Paintings, CRM2 Louvre Conservation Lab, Paris, France  
- Introduction Mona Lisa
- La face flamande texte
- Lumière directe.jpg
- radiographie
- IR fausses couleurs.jpg
- numér3D.jpg
- emissiographieinverseréd
Catherine Sueur, Deputy Director Louvre Museum, Paris, France
Sheikh Sultan bin Tahnoon Al Nahyan, Abu Dhabi Authority for Culture and Heritage, Abu Dhabi, United Arab Emirates (Invited)
Maria Vicien-Milburn, UNESCO, Paris, France

11:00 am – 12:30 pm   
Rainmaking Woman-Style: Moving Past Unwritten Rules to Become Your Own Star

Program Chairs:
Bayo Callender, Michigan Supreme Court, Lansing, Michigan
Raquel Rodriguez, McDermott Will & Emery LLP, Miami, Florida
Jennifer K. Wills, U.S. Environmental Protection Agency, Washington, DC

Moderator:
Amy Sommers, Squire Sanders, Shanghai, China

Speakers:
Dominique de La Garanderie, La Garanderie et Associés, Paris, France (Invited)
Sara Holtz, ClientFocus, Granite Bay, California
Sheila O’Donnell, Valeo, Paris, France
Priti Suri, PSA Legal Counsellors, New Delhi, India

11:00 am – 12:30 pm   
Status of Convergence between U.S. GAAP and IFRS: Implications for Practitioners and Corporate Counsel and Corporate Clients

Program Chair & Moderator:
Stuart H. Deming, Deming PLLC, Washington, DC

Speakers:
TBD, Herbert Smith LLP, London, United Kingdom

11:00 am – 12:30 pm   
Two Wrongs Don’t Make A Right? The Rise of Private Litigation and the Interplay with Public Antitrust Enforcement Around the Globe

The Rise of Private Anti-Trust Litigation in the European Union

Program Chair & Moderator:
Lesley Farrell, SJ Berwin LLP, London, United Kingdom

Speakers:
Filip Kubik, European Commission, Brussels, Belgium
- Public Private Interplay Presentation
Till Schreiber, Cartel Damage Claims Services SPRL (CDC), Brussels, Belgium
- Presentation
Christopher Vajda, QC, Monckton Chambers, United Kingdom

11:00 am – 12:30 pm   
Europe’s North American Invasion – EU Bilateral Trade Agreements with Mexico and Canada vs. NAFTA

Program Chair & Moderator:
Les Glick, Porter Wright Morris & Arthur, Washington, DC

Speakers:
Armando Ambrosio, NCTM-Studio Legal, Asociato, Milan, Italy
Salmoe Cisnal de Ugarte, IE School of Law, Madrid, Spain
José Félix Poblano Chávez, Embassy of Mexico, Paris, France
Wendy Wagner, Gowlings, Ottawa, Ontario, Canada

2:30 pm – 4:00 pm  
You Always Hurt the One You Love: Parent and Sibling Company Liability for Corporate Affiliates

Program Chair & Moderator:
Elena Norman, Young Conaway Stargatt & Taylor, LLP, Wilmington, Delaware

Program Chair & Speaker:
Steven M. Richman, Duane Morris LLP, Princeton, New Jersey
- You Always Hurt the One You Love- Presentation

Speakers:
Carole Basri, Corporate Lawyering Group, LLC/Corporate Lawyering Association, New York, New York
John Beerbower, Cravath Swaine & Moore, London, United Kingdom
Rachel Thorn, Latham & Watkins LLP, Paris, France

2:30 pm – 4:00 pm  
Cultural Competency in a Global Arena: Diversity, Equality and Inclusion for the International Lawyer

Program Chairs & Moderators:
Jennifer Hilsabeck, Lewis and Roca LLP, Las Vegas, Nevada
Sandra Yamate, American Bar Association, Chicago, Illinois

Speakers:
Sharon Jones, Jones Diversity Group, Chicago, Illinois
Kee-Yoon Kim, Bredin Prat, Paris, France
Martin Pradel, Duval-Stalla, Pradel, Reingewirtz & Associés, Paris, France
Sara P. Sandford, Garvey Schubert Barer, Seattle, Washington

2:30 pm – 4:00 pm  
A Postmortem of a Meltdown: Lessons, Failures...and the Future

Program Chair:
Adam Farlow, Baker & McKenzie LLP, London, United Kingdom

Program Chair & Moderator:
Alan B. Rabkin, Loyola Law School, Stateline, Nevada

Moderator:
Meyer Eisenberg, Columbia Law School and Willamette University College of Law, Washington, DC

Speakers:
Joseph Beashel, Matheson Ormsby Prentice, Dublin, Ireland
Hubert de Vauplane, Credit Agricole Corporate & Investment Bank and Université de Paris II, Paris, France
Richard Meade, Prudential Insurance Company of America, Newark, New Jersey
- Insurrance Issues and the Global Response to the Financial Crisis
Giovanni Prezioso, former General Counsel of the U.S. Securities and Exchange Commission and Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP, Washington, DC
Ethiopis Tafara, U.S. Securities and Exchange Commission, Washington, DC

2:30 pm – 4:00 pm  
Multi-Jurisdictional Merger Review: A 12 Step Program for Corporate Counsel and Transactional Lawyers

Program Chair:
Elisa Kearney, Davies Ward Phillips & Vineberg LLP, Toronto, Ontario, Canada

Program Chair & Moderator:
Mark Katz, Davies Ward Phillips & Vineberg LLP, Toronto, Ontario, Canada

Speakers:
Michael Byowitz, Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, New York, New York
Joana Temudo Cianfarani, TozziniFreire Advogados, São Paulo, Brazil
Simon Hawkins, Amcor Limited, Bristol, United Kingdom
Maria Trabucchi, Freshfields Bruckhaus Deringer LLP, Paris, France

2:30 pm – 4:00 pm  
‘Round the World: A Good Governance Update

Program Chair:
Gretchen C. Bellamy, Durham, North Carolina

Program Chair & Moderator:
Roland Abeng, Abeng Law Firm, Douala, Cameroon

Speakers:
David Campos-Pavon, Alcatel-Lucent, Madrid, Spain
- Maintaining good entity governance in a global company
Melanne Civic, Center for Complex Operations, National Defense University, Washington, DC
Valerie Dabady, African Development Bank, La Marsa, Tunisia
Shafiq Naz, Alhambra Publishing, Bertem, Belgium

4:30 pm – 6:00 pm  
Why There? The Unasked Questions About Selecting the Place of Arbitration

Program Chair & Moderator:
Michael M. Ostrove, Paris, France

Speakers:
Dominique Brown-Berset, Brown & Page LLP, Geneva, Switzerland
-
ABA Fall Meeting Paris 2010 presentation Brown-Berset
Sigvard Jarvin, Jones Day, Paris, France
Toby Landau QC, Essex Court Chambers, London, United Kingdom
Carole Malinvaud, Gide Loyrette Nouel, Paris, France
Claudia T. Salomon, DLA Piper LLP, New York, New York
Essam Al Tamimi, Al Tamimi & Company, Dubai, United Arab Emirates

4:30 pm – 6:00 pm  
Going Global: How to Grow, Staff, and Manage an International In-House Legal Department

Program Chair & Moderator:
William R. Black, BAE Systems, Santa Clara, California

Speakers:
Phillip Bramwell, BAE Systems, London, United Kingdom
Romny Gray, former General Counsel, BSI and former EMEA General Counsel, Symantec, London, United Kingdom
Miriam Longchamp, Major Lindsay & Africa, London, United Kingdom

4:30 pm – 6:00 pm  
Stranger In A Strange Land: Cross-Cultural Issues in the Courts

Program Chair & Speaker:
The Honorable Delissa A. Ridgway, U.S. Court of International Trade, New York, New York

Moderator:
Jonathan Turley, The George Washington University School of Law, Washington, DC

Speakers:
The Honorable Dominique T. Hascher, Court of Appeal of Reims, Champagne, France
Rene L. Valladares, Office of the Federal Public Defender for the District of Nevada, Las Vegas, Nevada

4:30 pm – 6:00 pm  
Cross-Border Insolvencies in a Transatlantic Context: Recognition of Foreign Main Proceedings

Program Chair & Moderator:
Alexander T. M. Ritvay, Noerr LLP, Berlin, Germany

Speakers:
Jenny Clift, UNCITRAL, Vienna, Austria (Invited)
Brett H. Miller, Morrison & Foerster, LLP, New York, New York
Michael Schuster, JAFFÉ Rechtsanwälte Insolvenzverwalter, Munich, Germany
Robert van Galen, NautaDutilh, Amsterdam, The Netherlands

4:30 pm – 6:00 pm  
Pricing and Distribution Across Borders: How to Avoid Antitrust Exposure

Program Chair & Speaker:
Laurent Garzaniti, Freshfields Bruckhaus Deringer LLP, Brussels, Belgium
- Pricing and Distribution Across Borders Presentation

Moderator:
Jean-Louis Fourgoux, Fourgoux and Associés, Paris, France

Speakers:
Youngjin Jung, Kim & Chang, Seoul, South Korea
William Kovacic, Federal Trade Commission, Washington, DC
Cristianne Zarzur, Pinheiro Neto, São Paulo, Brazil

Thursday, November 4

9:00 am – 10:30 am   
Navigating a Rocky Economy – Legal Advice When Your Client or Counterparty is in Distress

Program Chair:
David M. Silk, Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, New York, New York

Speakers:
Camila Goldberg, Barbosa, Müssnich & Aragão Advogados, Rio de Janeiro, Brazil
Frank Miller, Freshfields Bruckhaus Deringer LLP, London, United Kingdom
Xiaolian Zhang, King & Wood, Beijing, China (Invited)

9:00 am – 10:30 am   
Lost in Translation – Cross-Border Employment Law Issues for Multinational Employers

Lost In Translation - Cross-Border Employment Law Issues for Multinational Employers

Program Chair & Moderator:
Eric A. Savage, Littler Mendelson P.C., Newark, New Jersey

Speakers:
Anna Birtwistle, CM Murray LLP, London, United Kingdom
Simon Brockett, Twinings UK, London, United Kingdom
Bapsy Dastur, GE Energy, London, United Kingdom (Invited)
Pascal Lagoutte, Capstan Avocats, Paris, France

9:00 am – 10:30 am   
Class Actions: Will Emerging Concepts in U.S. Class Actions Find Their Way into European Judicial Systems and What Might the U.S. Learn from Europe?

Program Chair:
Alex Blumrosen, Bernard-Hertz-Béjot, Paris, France

Program Chair & Moderator:
Joseph L. Raia, Gunster, Yoakley & Stewart, P.A., Miami, Florida

Speakers:
John F. Mariani, Gunster, Yoakley & Stewart, P.A., West Palm Beach, Florida
Michael L. Martinez, Crowell & Moring LLP, Washington, DC
Kate Matthews, Stevens & Bolton LLP, London, United Kingdom
- Materials
GianBattista Origoni, Gianni, Origoni, Grippo & Partners, Milan, Italy
- Italian Class Action

9:00 am – 10:30 am   
Open Sesame: Demystifying Doing Business in Emerging Economies

Program Chair:
Claire Webb, Weil, Gotshal & Manges LLP, New York, New York

Program Chair & Moderator:
Fiona Schaeffer, Jones Day, New York, New York

Speakers:
Marcelo E. Bombau, M. & M. Bomchil, Buenos Aires, Argentina
Sandeep Kapoor, Sequoia Capital, Bangalore, India
Erik Wulff, DLA Piper LLP, Washington, DC

9:00 am – 10:30 am   
Global Privacy, Data Protection and Security Across Borders

Co-Sponsor:
ABA Section of Science & Technology Law

Program Chairs:
Francisco J. Cortina Velarde, Chévez, Ruíz, Zamarripa y Cía., S.C., Mexico City, Mexico
Patrick Del Duca, Zuber & Taillieu LLP, Los Angeles, California
Marcy Stras, Cozen O’Connor, Washington, DC

Moderator:
Sergio R. Karas, Karas & Associates, Toronto, Ontario, Canada

Speakers:
Bojana Bellamy, Accenture, London, United Kingdom
Seth P. Berman, Stroz Friedberg, London, United Kingdom
Isabel Davara F. de Marcos, Davara Abogados, S.C., Mexico City, Mexico
Michael Donohue, Organisation for Economic Co-Operation and Development (OECD) Centre for Science, Technology and Industry, Paris, France
Yan Padova, Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés (CNIL), Paris, France
Karl Waheed, Karl Waheed Cabinet d’avocats, Paris, France

9:00 am – 11:00 am   
What Should Law Firms Change in the Next Decade?

Program Chair:
Charles-Henri de Pardieu, Senior Partner, De Pardieu Brocas Maffei, Paris, France

Program Chair & Moderator:
Jacques Buhart, Partner, Herbert Smith LLP, Paris, France

Panelists:
Stephen Denyer, Global Markets Partner, Allen & Overy LLP, Frankfurt, Germany
Christopher Eck, Managing Partner, Gide Loyrette Nouel, Paris, France
Francesco Gianni, Senior Partner, Gianni Origoni Grippo & Partners, Rome, Italy
Glenn P. Hendrix, Immediate Past Chair, ABA Section of International Law and Managing Partner, Arnall Golden Gregory LLP, Atlanta, Georgia
Christian Herbst, Partner, Schoenherr, Vienna, Austria
Patrick Jais, Partner, De Pardieu Brocas Maffei, Paris, France
Tomas Lindholm, Partner, Lindholm Wallgren, Helsinki, Finland
Justin D. Vineberg, Partner, Davies Ward Phillips & Vineberg LLP, Montreal, Quebec, Canada

11:00 am – 12:30 pm   
Apples and Oranges: The Hazard of a Hasty Choice of Law in M&A Contracts

Program Chairs & Moderators:
Manuel Liatowitsch, Schellenberg Wittmer, Zurich, Switzerland
Hartmut Krause, Allen & Overy LLP, Frankfurt, Germany

Speakers:
Albert Garrofé, Cuatrecasas, Gonçalves Pereira, Barcelona, Spain
Lorenzo Olgiati, Schellenberg Wittmer, Zurich, Switzerland
William Savitt, Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, New York, New York

11:00 am – 12:30 pm   
The Growth of Lobbying and Evolution of Lobbying Regulation: A Comparative Perspective

Program Chair & Moderator:
Thomas M. Susman, Office of Governmental Affairs, American Bar Association, Washington, DC

Speakers:
Benoit Le Bret, Gide Loyrette Nouel, Brussels, Belgium
Andrew Laidlaw, The Law Society of England & Wales, London, United Kingdom
Catherine Stewart, Interel European Affairs, Brussels, Belgium

11:00 am – 12:30 pm   
Victory Abroad: Successfully Taking and Defending Depositions Abroad

Program Chair, Moderator & Speaker:
Robert F. Brodegaard, Brodegaard & Simone LLC, New York, New York

Speakers:
Brian Dunning, Thompson & Knight LLP, New York, New York
Elaine Metlin, Dickstein Shapiro LLP, Washington, DC (Invited)

11:00 am – 12:30 pm   
Going Green Without Going Mad: Requirements, Challenges and Strategies for Compliance with REACH, the EU’s Most Recent Regulatory Regime

Program Chairs & Moderators:
Cortney O’Toole Morgan, Barnes, Richardson & Colburn, Washington, DC
Kim I. Stollar, The Boeing Group, Seal Beach, California

Speakers:
Jim DeLisi, Fanwood Chemical Inc, Fanwood, New Jersey
Tim Hesselink, Lear Corporation, Velizy, France
- Presentation UPDATED
Jean-Philippe Montfort, Mayer Brown LLP, Brussels, Belgium
Anja von Hahn, BASF SE, Ludwigshafen am Rhein, Germany
- Presentation UPDATED

11:00 am – 12:30 pm   
How to Share the Burden of Refugees in the European Union

Program Chair & Moderator:
Peter H. Matson, Law Offices of Peter H. Matson, Madliena, Malta

Speakers:
Barbara Harrell-Bond, Oxford, United Kingdom
Sakari Vuorensola, Frontex, Warsaw, Poland

2:30 pm – 4:00 pm  
Issues and Pitfalls When Negotiation and Enforcing Reps, Warranties and Indemnities in M&A Agreements

Program Chair & Moderator:
Christine M. Castellano, Corn Products International Inc., Westchester, Illinois

Moderator:
Pablo Ferraro-Mila, Gonzalez & Ferraro Mila Abogados, Buenos Aires, Argentina

Speakers:
Mark Greene, Cravath Swaine & Moore, New York, New York
Florian Jörg, Bratschi Wiederkehr & Buob, Zurich, Switzerland
Salli A. Swartz, Phillips Giraud Naud & Swartz, Paris, France

2:30 pm – 4:00 pm  
The Wages of Sin: Legal Consequences of Misclassifying Employees, Independent Contractors and Others

The Wages of SIn Presentation
The Wages of Sin- The Legal Consequences of Misclassifying Employees, Indepenten Contractors and Others

Program Chairs & Speakers:
Alan M. Koral, Vedder Price P.C., New York, New York
Ute Krudewagen, Baker & McKenzie LLP, Palo Alto, California

Moderator:
Patrick Thiebart, JeantetAssociés, Paris, France

Speakers:
Carsten Domke, CMS Hasche Sigle, Cologne, Germany
Ming Henderson Vu-Thi, Oracle Corporation, Redding, United Kingdom

2:30 pm – 4:00 pm  
Arbitration Clauses in International Tax Treaties – Do They Work?

Program Chair & Moderator:
Marco A. Blanco, Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle LLP, Paris, France

Speakers:
Mary C. Bennett, Organisation for Economic Co-Operation and Development (OECD) Centre for Tax Policy and Administration, Paris, France
Peter M. Wolrich, Chairman of the Commission on Arbitration and Chairman of the Task Force on the Revision of the ICC Rules of Arbitration at the International Chamber of Commerce, Paris, France

2:30 pm – 4:00 pm  
International Forum-Shopping, Regulatory Competition and Business as Legal Combat

Program Chair & Moderator:
The Honorable Ronald A. Cass, Cass & Associates, PC, Great Falls, Virginia
- Competition in Antitrust Regulation - Law Beyond Limits

Speakers:
Jean-Yves Art, Microsoft Corporation, Brussels, Belgium
Hendrick Bourgeois, General Electric Company – Europe, Brussels, Belgium
Roy Hoffinger, Qualcomm, San Diego, California
Fiona Schaeffer, Jones Day, New York, New York

2:30 pm – 4:00 pm  
Expanding the Rule of Law Agenda to Achieve Greater Impact: Why Private International Law Matters to Good Governance, Economic Development and the Rule of Law

Program Chair & Commentator:
David P. Stewart, Georgetown University Law Center, Washington, DC

Program Chair & Moderator:
Lelia Mooney, Partners for Democratic Change, Washington, DC

Speakers:
Jean Michel Arrighi, Organization of American States, Washington, DC
Jose Angelo Estrella Faria, International Institute for the Unification of Private Law, Rome, Italy
The Honorable Delissa A. Ridgway, U.S. Court of International Trade, New York, New York
Renaud Sorieul, United Nations, New York, New York
Johannes van Loon, Hague Conference on Private International Law, Hague, The Netherlands

4:30 pm – 6:00 pm  
Have Corporate Governance Models Achieved Their Goals During the 2007-2009 Crisis?

Program Chair & Moderator:
Philippe Portier, JeantetAssociés, Paris, France

Speakers:
Frank E. Dangeard, Harcourt, Paris, France
Grant Kirkpatrick, Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Financial and Enterprise Affairs, Paris, France
Steven A. Rosenblum, Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, New York, New York
Peter Wirtz, University of Lyon, Lyon, France

4:30 pm – 6:00 pm  
Proactively Avoiding Pitfalls that Kill Joint Ventures

Program Chair & Moderator:
Harvey Jay Cohen, Dinsmore & Shohl LLP, Cincinnati, Ohio

Speakers:
Christine M. Castellano, Corn Products International Inc., Westchester, Illinois
Ajit Anekar, Kochhar & Co. Advocates & Legal Consultants, Mumbai, India
Frederic Cohen, Courtois Lebel, Paris, France
Catherine Vernon, Formica Corporation, Cincinnati, Ohio

4:30 pm – 6:00 pm  
Who Pays for Litigation? – Cross-Border Differences in Funding

Program Chair & Moderator:
Kate Matthews, Stevens & Bolton LLP, London, United Kingdom

Speakers:
Kirstin Dodge, Homburger, Zurich, Switzerland
Michael Martinez, Crowell & Moring LLP, Washington, DC
Marco Provvidera, Avvocato del Foro di Roma, Rome, Italy

4:30 pm – 6:00 pm  
National Security, Immigration and the Rule of Law

Program Chair:
Faiza Patel King, Brennan Center for Justice, New York, New York

Program Chair & Moderator:
John H. Harrington, Law Office of John H. Harrington, Stratford, Connecticut

Speakers:
Jean-Louis Bruguiere, Court of First Instance, Paris, France
David D. Cole, Georgetown University Law Center, Washington, DC
Timothy Otty, QC, Blackstone Chambers, London, United Kingdom
Margaret Stock, United States Military Academy, Washington, DC

4:30 pm – 6:00 pm  
Fashion as a Business: Intellectual Property in the Fashion Industry

Program Chair & Moderator:
Dr. Robert Harrison, 24IP Law Group, Paris, France

Speakers:
Sarah Bailey, Simmons & Simmons, Paris, France
Christian Fortmann, Licensing Industry Merchandising Association, Munich, Germany
Harald Hofmann, 24IP Law Group, Munich, Germany

Friday, November 5

9:00 am – 10:30 am   
ICANN and its Planned Expansion of the Internet Domain Name System: A Return to the Wild West?

Program Chair & Moderator:
Scott Bain, Software & Information Industry Association, Washington, DC

Speakers:
David Maher, Public Interest Registry, Chicago, Illinois
Bruce McDonald, Buchanan, Ingersoll & Rooney PC, Washington, DC
Nick Wood, Com Laude, London, United Kingdom

9:00 am – 10:30 am   
EU Privacy Regulations: Conducting Due Diligence, Internal Inquiries and Discovery from the U.S.

Program Chair & Speaker:
Stuart H. Deming, Deming PLLC, Washington, DC

Program Chair & Moderator:
David P. Stewart, Georgetown University Law Center, Washington, DC

Speakers:
Alex B. Blumrosen, Bernard-Hertz-Béjot, Paris, France
Elaine Metlin, Dickstein Shapiro LLP, Washington, DC
Lokke Moerrel, De Brauw Blackstone Westbroek, Amsterdam, The Netherlands

9:00 am – 10:30 am   
Local Economics Meets Global Migration: A Global Review of Recent Restrictive Immigration Measures and Their Impact on Global Mobility

ABA - Local Economics Meets Global Migration
A Global Review of Recent Restrictive Immigration Measures and Their Impact on Global Mobility
References

Program Chair & Moderator:
Susan J. Cohen, Mintz, Levin, Cohn, Ferris, Glovsky and Popeo, P.C., Boston, MA

Speakers:
Shalini Agarwal, ALMT Legal: Indian Advocates, London, United Kingdom
Gabrielle M. Buckley, Vedder Price P.C., Chicago, Illinois
James Perrot, PricewaterhouseCoopers, London, United Kingdom
Michelle Wucker, World Policy Institute, New York, New York
- Panel Summary

9:00 am – 10:30 am   
The Role Of International Criminal Courts and Tribunals: How Do We Measure Success?

Program Chair:
Daryl A. Mundis, International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, The Hague, The Netherlands
Robert Gaudet, Jr., RJ Gaudet & Associates LLC, The Hague, The Netherlands

Moderator:
Ingrid Detter Frankopan, Gray’s Inn Square, London, United Kingdom and St. Antony’s College, Oxford, United Kingdom

Speakers:
Fatou Bensouda, International Criminal Court, The Hague, The Netherlands
Matthew S. Carlson, International Criminal Tribunal for Rwanda, Arusha, Tanzania
Andrew Cayley, Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia, Phnom Penh, Cambodia
Tomislav Z. Kuzmanovic, Hinshaw & Culbertson LLP, Milwaukee, Wisconsin
Peter McCloskey, International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, The Hague, The Netherlands

9:00 am – 10:30 am   
Models for Implementation of the 1970 UNESCO Convention on Cultural Property: A Look Back and Prognosis for the Future

Protect cultural property in the event of armed conflict
Bibliographie

Pochette

Program Chair:
Mark Feldman, Garvey Schubert Barer, Washington, DC

Program Chair & Moderator:
Patty Gerstenblith, DePaul University College of Law, Chicago, Illinois

Speakers:
Sabine Gimbrère, City of Amsterdam Department for Social Development, Amsterdam, The Netherlands
Maria P. Kouroupas, Cultural Heritage Center, U.S. Department of State, Washington, DC
Edouard Planche, UNESCO, Paris, France
Sophie Vigneron, University of Kent Law School, Canterbury, United Kingdom
Benno Widmer, Bundesamt für Kultur, Bern, Switzerland

11:00 am – 12:30 pm   
Control vs. Freedom? Negotiating International Franchise Agreements

Program Chair:
Florian S. Jörg, Bratschi Wiederkehr & Buob, Zurich, Switzerland

Program Chair & Moderator:
Anders Forkman, Advokatfirman Vinge, Malmoe, Sweden

Speakers:
Michael R. Daigle, Cheng Cohen LLC, Chicago, Illinois
Stéphanie Godof, JeantetAssociés, Paris, France
Erik Wulff, DLA Piper LLP, Washington, DC

11:00 am – 12:30 pm   
How to Protect the Deal – What Corporate Lawyers Need to Know About Arbitration and How They Can Avoid Pitfalls When Preparing Arbitration Clauses

Program Chair & Speaker:
Kevin O’Gorman, Fulbright & Jaworski L.L.P., Houston, Texas

Program Chair & Moderator:
Justin D. Vineberg, Davies Ward Phillips & Vineberg LLP, Montréal, Québec, Canada

Speakers:
Isabel Fernandez de la Cuesta, King & Spalding LLP, Houston, Texas
Jean-Christophe Honlet, Salans LLP, Paris, France
Manuel Liatowitsch, Schellenberg Wittmer, Zurich, Switzerland

11:00 am – 12:30 pm   
Ephemeral Boundaries: Cross-Border Implications of Cloud Computing

Pinguelo-Muller Cloud Computing Survey of US Caselaw, Nov. 2010
Beaumont Presentation

Sponsoring Committee:
International Litigation Committee

Program Chair & Moderator:
Kenneth N. Rashbaum, Rashbaum Associates, LLC, New York, New York

Speakers:
Juliana Abrusio, Opice Blum Advogados Associados, São Paulo, Brazil (Invited)
Theresa Beaufort, Google, Mountan View, California
Alex Blumrosen, Bernard-Hertz-Béjot, Paris, France
Fernando M. Pinguelo, Norris, McLaughlin & Marcus, P.C., Bridgewater, New Jersey

11:00 am – 12:30 pm   
The American Assault on Tax Havens – Status Report

Program Chair & Speaker:
Alan S. Lederman, Gunster Yoakley & Stewart P.A., Fort Lauderdale, Florida

Moderator:
Jose (Tony) A. Santos, Jr., Miami, Florida

Speakers:
Wilhelm Haarmann, Haarmann Partnerschaftsgesellschaft, Frankfurt, Germany
Bobbe Hirsh, Lipscomb, Brady & Eisenberg, PL, Chicago, Illinois
Jeffrey Owens, Organisation for Economic Co-Operation and Development (OECD) Centre for Tax Policy and Administration, Paris, France

11:00 am – 12:30 pm   
Liberalizing the Gambling Sector in Europe and in the United States

Liberalizing the gambling sector in Europe and in the United States

Program Chair:
Aaron Schildhaus, Law Offices of Aaron Schildhaus, Washington, DC

Program Chair & Moderator:
Martina Barcaroli, Vovan & Associés, Paris, France

Speakers:
Rhadamès Killy, ARJEL, Paris, France
Claudia Ricchetti, Lottomatica, Rome, Italy
- Liberalizing the gambling sector in Europe and in the United States
Stefano Sbordoni, Sbordoni Studio Legale, Rome, Italy
- Sbordoni Presentation
Patrick Spilliaert, French Antitrust Authority, Paris, France
Robert W. Stocker II, Dickinson Wright PLLC, Lansing, Michigan

2:30 pm – 4:00 pm  
Social Media in the Workplace

Program Chairs:
Philip Berkowitz, Littler Mendelson P.C., New York, New York
Ueli Sommer, Walder Wyss & Partners, Zurich, Switzerland

Moderator:
J. Christopher Erb, The Erb Law Firm, PC, Philadelphia, Pennsylvania

Speakers:
Laurent Badoux, Littler Mendelson P.C., Phoenix, Arizona
Doug Mandell, Mandell Law Group, PC, San Francisco, California
Gwen Senlanne, Freshfields Bruckhaus Deringer LLP, Paris, France
Tahl Tyson, Expedia, Inc., Paris, France
Dennis Veldhuizen, Greenberg Traurig, LLP, Amsterdam, The Netherlands

2:30 pm – 4:00 pm  
A Mock Arbitration Involving International Investment Claims Arising from the U.S. Financial Crisis: Will the U.S. be Liable for the Financial Crisis?

BITs & Economic crises - Do States have carte blanche
Hypothetical for A Mock Arbitration Involving International Investment Claims

Program Chair:
Carol Mawn, Paris, France

Mock Tribunal Members:
Yas Banifatemi, Shearman & Sterling LLP, Paris, France
Carolyn B. Lamm, White & Case LLP, Washington, DC
- Mortgage-Backed Securities
Peter Turner, Freshfields Bruckhaus Deringer LLP, Paris, France

Representing Foreign Investors in the mock arbitration:
Roberto J. Aguirre Luzi, King & Spalding LLP, Houston, Texas
- ABA Investina PowerPoint

Representing the Government in the mock arbitration:
Bart Legum, Salans LLP, Paris, France
- US Closing Argument Slides-ABA Fall Meeting 2010

2:30 pm – 4:00 pm  
Cross-Border Real Estate Transactions in a Slow Market, Part III – The Situation in Europe

Program Chair & Moderator:
Terry A. Selzer, Stampe, Haume & Hasselriis, Copenhagen, Denmark

Speakers:
Alessandro Barzaghi, Cocuzza & Associati, Milan, Italy
Gerard Hernandez Colet, Cuatrecasas, Gonçalves Pereira, Barcelona, Spain
Evan Lazar, Salans LLP, Prague, Czech Republic
Laine Skopina, Liepa, Skopina, Borenius, Riga, Latvia

2:30 pm – 4:00 pm  
Economic Development and the Rule of Law in Post-Conflict Africa

Program Chairs:
Adejoke Babington-Ashaye, International Criminal Court, The Hague, The Netherlands
- EconDevpt - Rule of Law in Africa
Piper Hendricks, International Rights Advocate, Washington, DC

Moderator:
Nancy Kaymar Stafford, King & Spalding LLP, Atlanta, Georgia

Speakers:
Adeyemi Babington-Ashaye, World Economic Forum, Geneva, Switzerland
Deborah Enix Ross, Debevoise & Plimpton LLP, New York, New York
- Presentation
- FINAL Africa Report 9.23.2010
Nick Grono, International Crisis Group, Brussels, Belgium
Nicolas Vercken, Oxfam France, Paris, France

2:30 pm – 4:00 pm  
The Transatlantic Defense Trade: A New Divide Between Europe and the U.S.?

Other Sponsors:
ABA Section of Public Contract Law, International Procurement Committee

Program Chair:
John Lowe, Qioptiq, Paris, France
Christopher Yukins, The George Washington University School of Law, Washington, DC

Moderator:
Michael Bowsher, Monckton Chambers, London, United Kingdom

Speakers:
Jeffrey Bialos, Sutherland Asbill & Brennan, Washington, DC
Berthold Mitrenga, Beiten Burkhardt, Nuremberg, Germany
Lorrine Romero, Thales-Raytheon Systems, LLC, Fullerton, California
Klaus Wiedner, European Commission, Brussels, Belgium (Invited)

4:30 pm – 6:00 pm  
Enforcement of Foreign Judgments in the United States and in Europe

Program Chairs & Speakers:
Guy S. Lipe, Vinson & Elkins LLP, Houston, Texas
Nathalie Meyer Fabre, Meyer Fabre Avocats, Paris, France

Moderator:
David P. Stewart, Georgetown University Law Center, Washington, DC

Speakers:
Robert F. Brodegaard, Brodegaard & Simone LLC, New York, New York (Invited)
Tim Portwood, Bredin Prat, Paris, France

4:30 pm – 6:00 pm  
Public Private Partnerships, Europe. What do European Companies Know that the Rest of the World Can Learn?

Program Chairs & Moderators:
Andrew J. (Josh) Markus, Carlton Fields, Miami, Florida
Paul Lalonde, Heenan Blaikie LLP, Toronto, Ontario, Canada

Speakers:
Marc Fornacciari, Salans LLP, Paris, France
Valérie Robert, International Development Law Organization, Rome, Italy
Anne Waldock, Allen & Overy LLP, London, United Kingdom
Victoria Westcott, White & Case LLP, Paris, France
David Wright, PPP Solutions Limited, London, United Kingdom
- Speech

4:30 pm – 6:00 pm  
Briber Beware: International Enforcement of the Foreign Corrupt Practices Act and Related Anti-Corruption Efforts

Program Chairs:
Dan Pickard, Wiley Rein LLP, Washington, DC
Yevgenya Muchnik, Squire, Sanders & Dempsey L.L.P., Moscow, Russia

Moderator:
Joshua Fellenbaum, Mannheimer Swartling, Stockholm, Sweden

Speakers:
Karl Hennessee, Airbus SAS, Blagnac Cedex, France
The Honorable Barry O’Keefe, QC, Clayton Utz, Sydney, Australia
John Roth, U.S. Department of Justice, Paris, France

4:30 pm – 6:00 pm  
Linking Corporate Practices to Human Rights Abuses: The New Approach to Accountability

CSR + IHRL JBE09
2010 Advance Edited Report

Program Chairs:
Gretchen C. Bellamy, Durham, North Carolina
Nancy Kaymar Stafford, King & Spalding LLP, Atlanta, Georgia

Moderator:
Michael Smyth, Clifford Chance LLP, London, United Kingdom

Speakers:
Erika George, Loyola University Chicago School of Law, Chicago, Illinois
- George Paper
Ingrid Gubbay, Hausfeld LLP, London, United Kingdom
Robert McCorquodale, British Institute of International and Comparative Law, London, United Kingdom

4:30 pm – 6:00 pm  
Internet Piracy Folie a Deux: Society’s Stake in Initiatives for IP, Commerce, Arts and Pop Culture

ACTA Oct. 2010
GRA10C09

Program Chairs & Moderators:
J. Alexandra Darraby, The Art Law Firm, Los Angeles, California
Benoit Van Asbroeck, Bird & Bird, LLP, Brussels, Belgium

Speakers:
Jay Cooper, Greenberg Traurig, LLP, Santa Monica, California
Marianne Grant, Motion Picture Association of America, Los Angeles, California
Jim Halpert, DLA Piper LLP, Paris, France
Mita Mitra, British Telecommunications PLC, London, United Kingdom
Marco Provvidera, Masci, Sassi, Provvidera & Associates, Rome, Italy